מדידות מבנים

מדידת מבנה, דירה, בית פרטי או נכס עסקי, מתבצעת על ידי מודד מוסמך, בטכנולוגיות מתקדמות המאפשרות דיוק מירבי, ומהווה חלק בלתי נפרד
 מהליכי שיפוץ, הריסה ובינוי, הרחבות ותוספות בנייה, הסדרת מחלוקות והגדרת זכויות במבנה ובקרקע בבעלות משותפת, הסדרת מחלוקות ארנונה ולמטרות נוספות

מדידת מבנה המתבצעת בכלים מקצועיים וחתומה בחתימתו של מודד מוסמך מהווה כלי לקביעה ולאימות של נתוני הנכס לפני מכירה או השכרה, כמו גם אסמכתא משפטית קבילה ובעלת תוקף משפטי, אל מול רשויות, מוסדות וארגונים. שירותי מדידת מבנה עשויים לכלול מדידות כוללות לבניין משותף, מדידת דירה באופן פרטני, מדידות לכלל המבנה, הדירות והשטחים המשותפים, איחוד וחלוקה מחדש (פרצלציה), וכן יכללו נתוני מדידה ומידע אודות הקרקע עצמה. שירותי המדידה ניתנים ללקוחות פרטיים, לקבלנים וליזמים, לאדריכלים, מהנדסי בנייה ולרשויות ומוסדות.

צרו איתנו קשר

סוגי מדידות, מטרות מדידה ופרויקטים הדורשים מדידת מבנה באמצעות מודד מוסמך

מדידת מבנים לשימור– מבנים לשימור הם מבנים וותיקים, בעלי משמעות היסטורית, אדריכלית או תרבותית הבאה לידי ביטוי באלמנטים חזותיים חיצוניים ו/או בסיפור מורשת נלווה (דוגמת: בית אהרונסון, ביתו של דוד בן גוריון בשדה בוקר). על מנת להגן על המבנים הללו מפני נזקים סביבתיים, בלאי והיחלשות הקונסטרוקציה והאלמנטים החזותיים, נקבעו בישראל תקנות שימור ותחזוקה, חידוש ושיפוץ, המאפשרות לחדש את בסיס הקונסטרוקציה והמערכות המבטיחים את יציבות ועמידות המבנה, ומשמרות את הנראות ואת המורשת התרבותית הטמונה במבנים הללו. מדידת מבנה לצרכי שימור נדרשת על מנת לאמוד את נתוני הקרקע והמבנה, לזהות אתגרים ונקודות תורפה, ולהבטיח שיפוץ וחידוש העומד בדרישות החוק.

מדידות פנים לבית פרטי על ידי מודד מוסמך מטעם גאוטופ

מדידת מבנה לפני יישום חיפויים חיצוניים– אחת הדרכים לחידוש חזותי של מבנים ישנים, לשדרוג הנראות וליצירת סביבה אורבנית מודרנית, היא באמצעות חיפוי חיצוני של המבנה. החיפוי עשוי להתבצע באמצעות אריחי אבן, פסיפס, קרמיקה, לוחות מסך פולימריים ובשיטות נוספות. יתרון נוסף של חיפוי חיצוני למבנים הוא חיזוק רמת האיטום והבידוד של המבנה. חיפוי חיצוני למבנה עשוי להידרש להיתר מן הרשות המקומית, להביא לעומס משקל על המבנה שיש להביא בחשבון, ומצריך תכנון אדריכלי ו/או הנדסי, הדורשים את נתוני הקרקע והמבנה ברמת דיוק גבוהה, על ידי מדידת מבנה מקצועית שתתבצע על ידי מודד מוסמך.

מדידות לצורך הכנת תוכניות אדריכליות- תכניות אדריכליות מהוות את הבסיס לשיפוץ מבנים, להרחבות ותוספות בנייה ואף להריסה של מבנים או חלק ממבנים. נתוני הקרקע ומאפייניה, מידות המבנה ומיקום המבנה ביחס לקרקע וביחס לתכניות הבנייה וההיתרים המקוריים מהווים בסיס לתכנון. מדידות מבנה המתבצעות לצורך תכנון אדריכלי מוזנים על גבי תוכנה אדריכלית המאפשרת את המשך התכנון, תוך מתן פלטפורמה ויזואלית והדמיה מדויקת.

מדידות להוצאת היתר בניה– היתרי בנייה נדרשים הן בבנייה מחדש של מבנה על גבי קרקע, והן בעת ביצוע שינויים במבנה קיים. כחלק מדרישות הוועדות לתכנון ובנייה ברשויות המקומיות, כל בקשה להנפקת היתר בנייה תכלול נתוני מדידת מבנה ו/או קרקע, מטווח בן עד 6 חודשים, בחתימתו של מודד דירות מוסמך.

מדידות לאימות/קביעת שווי נכס– ביצוע מדידות של הדירה, הבית או בית העסק לפני מכירה/קנייה, במטרה לאמת את המידות המדויקות, הזכויות בנכס, אפשרויות בנייה ושינוי עתידיות, ולהביא להערכת שווי מדויקת ככל הניתן.

מודד מוסמך הוא בעל המקצוע האמון על ביצוע מדידת מבנה וקרקע, ומביא הכשרה והשכלה מקיפה בתחום הגיאודזיה, כלים ומערכות טכנולוגיות מתקדמות לביצוע המדידות באופן המדויק ביותר, כמענה לתנאי קרקע ונגישות מגבילים, וליישום של תוצרי מדידה חזותיים המציגים הדמיה חזותית ברמה גבוהה ונתונים מדויקים.
מודד מוסמך הוא מודד בעל רישיון מדידה בתוקף המצוי ברשימת המודדים של המרכז למיפוי ישראל.

כיצד מתבצע הליך מדידת מבנה?

הליך מדידת מבנה יתבצע במספר שלבים:

 1. שיחה טלפונית, מסירת מידע רלוונטי, תיאום ציפיות והזמנת המודד למועד הרצוי.
 2. צוות המודדים יגיע למקום במועד שנקבע, יסרוק את המתחם והמבנה, ויבצע את המדידות בשילוב מגוון כלים וטכנולוגיות, לדיוק ולהפקת נתונים רלוונטיים נרחבים ככל הניתן. המדידה תכלול את תוואי הקרקע, מיקום המבנה על גבי הקרקע, היחידה המבנית הנמדדת באופן פרטני, שטח, חלוקה, עובי ויחס קירות, גובה, שטחים משותפים, מעברי תשתיות ומידע נוסף.
 3. נתוני המדידה כפי שהופקו בשטח יעברו עיבוד וניתוח באמצעות תוכנות שימושיות ייחודיות, ביצוע תחשיבים נדרשים, וישמשו להפקת תוצרי המדידה באמצעות מפות חזותיות ויזואליות ופירוט מלא.
 4. תוצרי המדידה יימסרו ללקוח המזמין בהתאם לתיאום הציפיות מולו כפי שנקבע בהליך הזמנת העבודה.
 5. כל התוצרים יכללו את חתימתו של מודד מוסמך ומורשה ויהיו קבילים ותקפים לכל צורך, אל מול כל גורם, לרבות גורמים משפטיים.

כיצד נבחר מודד מוסמך למדידות מבנים

המלצות וטיפים לבחירת מודד לביצוע עבודות מדידת מבנה, דירה, קרקע או כל שירותי מדידה נדרשים אחרים:

 • בחרו מודד מוסמך ובעל רישיון בתוקף בלבד
 • וודאו כי בעל המקצוע, המודד המיועד, מיומן בביצוע מדידות מבנים, מן הסוג הנדרש ובהתאם לצרכיכם.
 • עדכנו את המודד בשיחה טלפונית בצרכי המדידה ונתוני השטח, וודאו כי ביכולתו לספק מענה לאתגרי נגישות ואתגרים אחרים.
 • מומלץ לתת עדיפות לחברת מדידות אשר מספקת מגוון שירותי מדידה על ידי צוות מודדים מוסמכים.
 • חשוב לוודא כי המודד פעיל באזור המגורים שלכם ומעודכן בהנחיות ותקנות הרשות המקומית.
 • וודאו מראש את סוג התוצרים שיימסרו בהתאם לנתוני המדידה ואת התאמתם לצרכיכם.

תשובות לשאלות נפוצות בעת הזמנת שירות מדידות מבנים

עלות השירות נקבעת על פי מספר גורמים בניהם: סוג המבנה, היקף ומאפיינים, צרכי המדידה והתוצרים הנדרשים, שימוש בטכנולוגיות ייחודיות, אתגרי נגישות ועוד.

מרבית שירותי המדידה ניתנים ומיושמים למשך מספר שעות- יום עבודה אחד בלבד.

ציוד המדידה עבר שדרוג מסרטי המדידה והרישומים הידניים, וכולל כיום שימוש במגוון טכנולוגיות דוגמת: קרני לייזר לאומדן מדויק של מרחקים וגבהים, חיישני GPS, רחפנים למדידות אוויריות, צילום פוטוגרמטרי ואורתופטו ועוד.

בבחירת המודד חשוד להקפיד על מודד מוסמך ובעל רישיון בתוקף בלבד, וכן שכלל התוצרים ונתוני המדידה מתבצעים בהתאם לתקנות ומדיניות הרשות המקומית.

חברת גאוטופ היא חברה הנדסה אזרחית ומדידות אשר מספקת מגוון שירותי מדידה מקצועיים, על ידי צוות מודדים מוסמכים, מנוסים ומיומנים, בטכנולוגיות המתקדמות בענף. החברה מספקת מענה למגוון צרכי מדידה, לדרישות הרשויות והמוסדות בישראל, ומסייעת בקידום הליכים, הפקת היתרים ואישורי אכלוס ורישוי.

צרו איתנו קשר

פרויקטים אחרונים

דילוג לתוכן