מודד שטח

מודד שטח מוזמן לבצע מדידת שטחים לצורך קביעת גבולות קרקע ושטחי בניה, באמצעות כלים וטכנולוגיות מתקדמות,
למיפוי, מדידה ויצירת מפות טופוגרפיות, תשריטים והדמיות של מצב השטח והקרקע על כל האלמנטים שבו.

מתי נצטרך שירותי מדידת שטח?

שירותי מדידות הנדסיות ומדידת שטחים וקרקעות נדרשת לרוב על ידי גופים עסקיים, רשויות מקומיות וחברות, ככלי למיפוי שטח לפני בנייה, הגשת בקשות לקבלת היתרי בניה, קביעת גבולות וחלוקת שטח לגושים, תכנון פרויקטים לטובת הציבור ואחרים.

הלקוח הפרטי עשוי להזדקק לשירותיו של מודד שטח מוסמך בעת מחלוקת אל מול הרשות הנוגעת לקביעת שטח תחשיב הארנונה, בכניסה אל פרויקט שיפוצים והרחבה של נכס בנוי וכמענה לסכסוכי שכנים הנוגעים לשטח ולגבולות.

מי מוסמך לבצע מדידות שטח?

שירותי מדידות שטח לכל מטרה יבוצעו על ידי מודד מוסמך אשר אושר ורשום במרכז למיפוי ישראל כחוק.

מודד שטח מוסמך ירכוש השכלה הנדסית במדעי הגאודזיה- חוג אקדמי אשר במדינת ישראל נלמד במרכז הטכנולוגי בחיפה- הטכניון בלבד. ההשכלה הנדרשת היא תואר מהנדס גאודזיה- מקצוע אשר משלב בין מדים שונים בניהם פיזיקה, קרטוגרפיה, פיזיקה, גאולוגיה, מתמטיקה שימושית והנדסה. הסמכה לתפקיד מודד שטח מורשה בישראל דורשת גם עמידה במבחן הסמכה מטעם המרכז למיפוי ישראל- גוף מדיני מקצועי אשר כפוף למשרד השיכון ומעניק הסמכה ממשלתית יחידה מסוגה. ניתן ללמוד לימודי מדידות הנדסיות ומדידת שטח גם במוסדות אקדמיים מוכרים בחו"ל, ולזכות בהסמכה בישראל על תנאי הכרה במוסד הלימודי, עמידה בכל תנאי המוסד וחובות הלימוד, וביצוע מבחן ההסמכה האמור בישראל בהצלחה. מודד שטח מוסמך נדרש לחידוש ההסמכה מדי שנתיים ימים.

מודד שטח

סוגי מדידות שטח

מדידות שטח מתבצעות לצרכים שונים, כאשר סוגי המדידה והתוצרים משתנים בהתאם למטרת המדידה ולסוג הפרויקט:

  • מדידה טופוגרפיתמדידה טופוגרפית היא מדידת שטחים ומגרשים שאינם בנויים, לצורך קביעת גודל וגבולות של השטח לצורך הכנת יסודות הבנייה. מדידה טופוגרפית עשויה להתקיים על גבי מגרש בו קיימים מבנים, לצורך קביעת גבולות ואפשרויות להרחבת הבנייה. המדידה הטופוגרפית תתורגם לתשריטים מודפסים ודיגיטליים המאפשרים המשך תכנון ואדריכלות באמצעות תוכנות ייעודיות.
  • מדידת גבולות– איתור, זיהוי וסימון של גבולות שטח, באמצעות חיבור בין מקורות מידע ומדינה למדידות בשטח, לצורך קבלת תמונת מצב מדויקת של טוואי השטח והגבולות.
  • מדידת שטח דירה– מדידת שטח דירה מסייעת בעסקאות מכר ונדל"ן, כמו גם לצורך בחינת היקף השטח המדויק לתחשיבי ארנונה ומיסוי עירוני. הזמנת מודד דירה או נכס עשויה להתבצע על ידי הרשות המקומית כחלק מסקר נכסים, או לחילופין על ידי התושב לצורך אסמכתא להסדרת המחלוקת ובמטרה להפחית תשלומי מיסוי ארנונה.
  • קניה או מכירה של שטח אדמה– אחת מהשקעות הנדל"ן המובילות בשוק כיום היא השקעה באדמה ללא נכס בנוי, מופשרת לבינוי או בתהליך של הפשרה. רכישת קרקע לבינוי מחייבת מדידה באמצעות מודד קרקע, קביעת גבולות השטח, איתור עצמים באדמה, סוג קרקע, עומק, אפשרויות מיצוי של הקרקע.
  • חלוקת וסימון שטחים– חלוקה וסימון שטחים עשויה להידרש בשטח פתוח לצורך חלוקתו או במבנה קיים לצורך חלוקה לגושים, הפרדה בין שטח פרטי לשטחים משותפים ורישום בטאבו.

תהליך העבודה מול מודד שטח מוסמך

תהליך העבודה אל מול מודד שטח וכמות המפגשים לצורך ביצוע המדידות תלויה באופי העבודה הנדרשת ומטרת המדידה. מדידות דירה ונכס בנוי לרוב יתרחשו במפגש מדידה יחיד כאשר המדידות יתבצעו באמצעות טכנולוגיית לייזר מדויקת ובאמצעים ידניים על פי צורך.

מדידת שטח לצורך בינוי לרוב תתבצע בארבעה מפגשים:

  • מדידה ראשונית של המגרש והגשת תכנית מדידות לאדריכל.
  • עם קבלת היתרי הבניה והתכנית האדריכלית תתבצע מדידה שניה של המגרש והשטח, תוך בחינת התאמת השטח לתכנית וסימון גבולות גזרה, עומק, עמודי תמיכה וכלונסאות.
  • מדידה שלישית תתבצע במהלך עבודות הבנייה ונועדה לפיקוח על העבודה ולאיתור חריגות וטעויות בזמן אמת לצורך התראה ותיקון.
  • מדידה רביעית ואחרונה תתבצע עם סיום עבודות הבניה, תמדוד את גודל והיקף המבנה ביחס להיתרי הבניה, את המיקום ביחס לשטח, לתכניות הבנייה וההיתרים, ותהווה אסמכתא נדרשת לצורך קבלת טופס 4.


הזמנת מודד שטח מוסמך לצורך ביצוע של מדידות מקצועיות מצויה לרוב באחריות הקבלן המבצע והיזם- כאשר מדובר במדידות שטח ומגרשים לצרכי בינוי. הזמנת שירותי מדידה לדירות ולמבנים לצרכי תחשיב ארנונה ורישום יבוצעו על ידי הרשות המקומית או על ידי בעלי הנכסים באופן פרטי ככלי לניהול המחלוקת.

תוצרי העבודה לאחר מדידת שטח מקצועיות ללקוח

התוצרים של שירותי מדידה ניתנים ללקוח כאסמכתא לשימושו, ורלוונטיים ותקפים אל מול כל גוף ממשלתי, רשות ואף במעמד משפטי. חברת מדידות מקצועית מציעה מלבד תשריטים ומפות טופוגרפיות מדויקות גם נתוני מדידות ומפות הניתנות להזנה בתוכנות מקצועיות לצורך תכנון, עיצוב ובינוי בהדמיה מוקדמת, בתלת ממד וברמת דיוק גבוהה במיוחד. אחד מסוגי המדידה הנפוצים ביותר הוא מדידת גבול, ותפקידו לזהות את גבולות השטח. במדידה מסוג זה המודד יגדיר את קצוות השטח וייצר תמונה מפורטת. כדי להגיע לרמת הדיוק הגבוהה ביותר, המודד ישתמש במקורות המידע של המדינה ובמקביל יבצע מדידות בשטח, ייקח מידות ויבצע חישובים.

מה טווח העלויות הנהוגות לשירותי מודד שטח?

מחיר מודד מוסמך נקבע על פי מספר פרמטרים, בניהם מטרת ואופי המדידה, גודל השטח ו/או הנכס, השימוש בטכנולוגיות תומכות, המוניטין, הניסיון והמקצועיות של המודד.
מדידת דירת 4-5 חדרים לצרכי מסחר בנדל"ן ו/או לצרכי תחשיב ארנונה תעמוד בממוצע על 1400-2000 ₪.
שירותי מדידה לבית פרטי דו מפלסי ינועו בטווח בן 3000-4200 ₪
ואילו שירותי מדידת מגרש או שטח ינועו בין 4500-8000 ₪.

למה להזמין שירות מודד שטח מגאוטופ הנדסה?

חברת גאוטופ הנדסה מספקת שירותי מדידה מקצועיים באמצעות מודדים מוסמכים ומנוסים, ותוך עבודה עם מיטב הטכנולוגיות המובילות בעולם בענף- לרבות מדידות אוויריות, רחפני מדידה, מכשירי מדידה אלקטרוניים ואלקטרו-אופטיים, שימוש במערך תחנות GPS למדידה מדויקת במיוחד וכלים רבים נוספים.

צרו איתנו קשר

פרויקטים אחרונים

שירותים נוספים

דילוג לתוכן