ניטור גיאודטי

ניטור גיאודטי הוא תהליך מדידה וניתוח של תנועת הקרקע בשל עיוותים של פני כדור הארץ לאורך זמן. ניטור זה קרוי גם ניטור גיאו הנדסי, ומתבצע באמצעות טכניקות גאודזיות דוגמת: צילומי לוויין, סקרים מבוססי קרקע ו GPS.

שיטות ניטור גיאודטי אלו, מיועדות לאפשר מעקב אחר שינויים בתצורה, במיקום ובגובה של נקודות על פני כדור הארץ, לרבות תחזיות עתידיות לצורך תכנון הנדסי והבטחת יציבות המבנים המיועדים להיבנות ולעמוד על גבי הקרקע האמורה.

מתי יש צורך בניטור גיאודטי?

ניטור גיאודטי מהווה כלי חשוב להבנת התהליכים הדינמיים של קרקעות ושטחים על פני כדור הארץ, נפוץ בישראל ובעולם ומיועד למגוון מטרות.

בין הפרויקטים והיישומים הדורשים ניטור שקיעות קרקע וביצוע ניטור גיאודטי:

  • ניטור קרקעות, מגרשים ושטחים לפני בניית מבנים גבוהים במיוחד, אשר מתבססים על איתנות הקרקע ודורשים רמת דיוק גבוהה במיוחד של מדידה, למניעת הטיית מבנים ותזוזות לאחר הבניה. בין סוגי הבניינים הדורשים ניטור גיאודטי מקדים לקרקע: בניהם: רבי קומות, מבני הייטק ותעשייה ואחרים.
  • ניטור תנועות הלוחות הטקטוניים לצורך מעקב ותחזית אחר אזורים מועדים לאסונות טבע, רעידות אדמה, מפולות ופגיעה ביציבות של תשתיות, השפעות אפשריות של תזוזת שקיעות, לצורך חיזוק המבנים והתשתיות והיערכות מתאימה.
    ניטור קרקעות בטרם הקמת תשתיות מורכבות, צפי לעומסים חריגים על פני הקרקע: מחלפים, גשרים, סכרים, שדות תעופה.
  • ניטור גיאודטי לצורך מיפוי חזיתות מבנים היסטוריים, מבנים לשימור ומבנים בעלי חשיבות רבה ו/או ברי סיכון מוגבר.
ניטור שקיעות והטיות מבנים

מהי מטרת ביצוע ניטור גיאודטי?

מטרת ניטור שקיעות קרקע בשיטה זו היא הגעה למדידה בעלת רמת דיוק גבוהה במיוחד המביאה בחשבון לא רק את מצב הקרקע הנוכחי כי אם גם תחזיות עתידיות, תוך התייחסות והבאה בחשבון של מורכבויות ותזוזות אפשריות. רמת הדיוק הנדרש במדידות הללו עומד על 0.5-1 מילימטר ובמדידת מעקב תזוזות קרקע 1-3 מילימטר בסך הכל. ניטור גיאודטי מאפשר את בחינת תאימות הקרקע למטרות הבינוי, היערכות והתאמה בעת תכנון ובינוי קרקעות מתאימות, איתור אזורים מוגברי סיכון לאסונות טבע והיערכות מתאימה.

כיצד מתבצע ניטור שקיעות?

ניתן לבצע ניטור גיאודטי באמצעות מגוון שיטות מדידה וטכנולוגיות, בהתאם למיקום ולנתוני השטח. בין הטכנולוגיות המובילות ניתן למצוא מצלמות ייחודיות ומכשירי הדמיה, צילום לווייני, ושימוש בחיישנים המאפשרים צילום תמונות מדויקות של השינויים הנוצרים ואחוזי תזוזה ושקיעת הקרקע למשך מרווחי זמן קבועים, וניתוח התמונות והמידע המופק באמצעות תוכנות תחשיב ותחזית מדויקות. שיטות נוספות מתבססות על שימוש בטכנולוגיות המבצעות מעקב אחר מיקום ותנועת השמש ביחס לאופק וההשפעות הקיימות על הקרקע של הממצאים הללו.

שירות מדידות ניטור עם גאוטופ הנדסה

חברת גאוטופ הנדסה מביאה ניסיון רב שנים, ידע, מיומנות ושימוש בטכנולוגיות המובילות בעולם, לביצוע כל סוגי המדידות, לרבות ניטור גיאודזי ושקיעות קרקע, לכל מטרה ועבור כל סוגי הלקוחות, ומספקת מפות מדידה מדויקות, המאפשרות בניה, חיזוק תשתיות והיערכות לכל התמודדות עם איתני הטבע.

צרו איתנו קשר

פרויקטים אחרונים

דילוג לתוכן