מיפוי תשתיות תת קרקעיות

מיפוי תשתיות תת קרקעיות הוא תהליך חיוני המשמש כתהליך מקדים לעבודות בניה, חפירה, ועבודות תת קרקעיות, וכולל איתור ותיעוד של אלמנטים תת קרקעיים שונים כגון צינורות מים, כבלי חשמל, קווי גז ורשתות תקשורת. הליך המיפוי יביא לחשיפת הפריסה, המיקום והעומק של המערכות והאלמנטים הללו, שחשובה הן עבור רשויות מקומיות ועיריות, והן עבור חברות בנייה, קבלנים ורוכשי קרקעות לצרכי בינוי. עבודת המיפוי מתבצעת כבר בשלב תכנון העבודות הללו, במטרה להביא לתכנון אופטימלי המותאם לתוואי השטח ומביא בחשבון את כלל הצרכים ומאפייני העבודה הנדרשת.

המידע הניתן באמצעות תהליך מיפוי תשתיות תת קרקעיות, מסייע במניעת פגיעה בתשתיות הללו בעת עבודות הבניה ועבודות נוספות הכוללות חדירה לעומק של תשתיות קרקעיות, מונע תאונות במהלך פרויקטים של בנייה, שיפוץ או פעולות הדורשות חפירה.

שירות מיפוי מאפייני תשתיות תת קרקעיות

מיפוי תשתיות תת קרקעיות הוא הליך חשוב במגוון סוגי פרויקטים ועבודות, המתבצע כפעולה מקדימה הן בהיבט התכנוני והן בהיבט הביצועי. המיפוי מאפשר היכרות עם האלמנטים בקרקע שאינם גלויים לעין, את מיקומם, מאפייניהם וחשיבותם, ומאפשר תכנון של מגוון סוגי עבודות בניהן בינוי, הריסה, חפירה, הקמת תשתיות וטיפול בתשתיות קיימות.

תשתיות תת קרקעיות מורכבות ממגוון סוגי צינורות וכבלים ומנהרות שיכולות להשתרע על פניוכבלים היקפי שטח נרחבים, מה שיוצר מורכבות אשר מקשה על האיתור והבנת הפריסה המדויקת של כל הללו, גם באמצעות קיום תכניות הנדסיות ומבניות. שירותי מיפוי תשתיות תת קרקעיות מתבצעות באמצעות צוות מודדים מוסמכים ובעזרת טכנולוגיות מתקדמות למיפוי ולמדידה של אלמנטים שונים מתחת לפני הקרקע, ללא צורך בפעילויות פולשניות ומורכבות.

מדידה לטופס 4

מיפוי תשתיות תת קרקעיות מסייע גם באופטימיזציה של התכנון והפריסה של פרויקט בנייה. ידיעת המיקומים המדויקים של שירותים קיימים מאפשרת לאדריכלים ומהנדסים לתכנן סביבם ולהימנע מהעתקות יקרות או עיצובים מחדש. מידע זה חיוני במיוחד עבור פרויקטים באזורים עירוניים עם שטח מוגבל, שבו כל סנטימטר נחשב.

בנוסף, מיפוי תשתיות תת קרקעיות מאפשר לצוותי הבנייה לזהות אזורי סכסוך או עומס פוטנציאליים. על ידי הבנה ברורה של הרשת התת-קרקעית, קבלנים יכולים לתכנן טוב יותר את הרצף והתיאום של עבודתם, למזער הפרעות ולהגדיל את התפוקה. כמו כן, מיפוי תשתיות תת קרקעיות מאפשר הערכה מדויקת של עלויות הפרויקט ולוחות הזמנים. עם מידע מפורט על עומק, גודל, ומצב של שירותים, חברות הבנייה יכול לפתח תקציבים מציאותיים יותר לוחות זמנים. זה עוזר למנוע הוצאות בלתי צפויות ועיכובים המתעוררים לעתים קרובות עקב מידע השירות לא מדויק.

חשוב לציין כי למיפוי תשתיות תת קרקעיות יש גם יתרונות ארוכי טווח מעבר לשלב הבנייה. מפות מעודכנות ומדויקות של שירותים תת קרקעיים חיוניות לעבודות תחזוקה ותיקון בעתיד. כאשר יש צורך בתיקונים או שדרוגים, מידע אמין על המיקום והמצב של השירותים הקיימים מפחית באופן משמעותי את הסיכון לנזק או הפרעה למערכות אחרות. עבודות המיפוי משתנות בהתאם לצורך לשמן הן מתבצעות, לאופי השטח ולמאפייניו, כאשר מיפוי תשתיות קרקע לצרכי הקמת כבישים לצורך הדוגמא, יהיה שונה ממיפוי תשתיות המיועד לבינוי או להעברת קו מים תחת מבנה.

סוגי מיפוי קרקעות

עבודת המדידה והמיפוי לטובת היכרות מאפייני הקרקע, מתבצעת באמצעות שני סוגי מיפוי עיקריים:

  • מיפוי תשתיות תת קרקעיות- מיפוי אשר מיועד לצורך איתור כבלים, מערכות ואלמנטים המצויים מתחת לפני הקרקע, דוגמת מעברי צנרת ותקשורת, תשתיות חשמל, תשתיות בניה ויסודות ואלמנטים נוספים. מיפוי תת קרקעי זה מתבצע בפרויקטים מסוגים שונים, לצרכי תכנון אדריכלי והנדסי, בנייה, שיקום מבנים, הוספת תשתיות ויישומים רבים נוספים.
  • מיפוי תשתיות קרקע- מיפוי זה מיועד למיפוי, תיעוד, מדידה וסימון של תשתיות המוצבות מעל גובה פני הקרקע, דוגמת כבישים, מחלפים, גשרים ותשתיות חיצוניות נוספות. העובדה כי תשתיות אלו גלויות לעין אינה מורידה מחשיבות ומן הצורך במיפוי מקצועי, שכן מאפייני משקל, גודל, זוויות, צפיפות חומר ועמידות, ומאפיינים אחרים, מהווים רכישת משמעותי בתכנון ויישום תשתיות לבטיחות הציבור.

כיצד מתבצע מיפוי קרקע ומיפוי תת קרקעי

עבודת מדידה ומיפוי קרקע מתבצעות באמצעות טכנולוגיות מתקדמות אשר נותנות מענה לצרכי המדידה והמיפוי ברמת דיוק גבוהה במיוחד אשר מספקות מידע על קיום אלמנטים שונים ומערכות קרקע, לרבות מידע אודות גיל ומצב המערכות הללו, לצד אלמנטים הנוגעים לקרקע: צפיפות הקרקע וסוג הקרקע, רגישות וגורמים סביבתיים משפיעים, נטייה לסחף ותחזיות להתנהגות הקרקע, תזוזות, הפרשי גובה ועומק, לרבות צפי לאסונות טבע.
אלמנט נוסף שמספק תהליך המיפוי התת קרקעי הוא מאפייני הנגישות אל האלמנטים הללו, מגבלות וסיכונים, שיאפשרו תכנון מיטבי והפחתת סיכוני פגיעה בקרקע, או סיכוני פגיעה ותאונות לעובדים ו/או לשוהים בסביבת הקרקע.


בין הטכנולוגיות והכלים המשמשים לביצוע המיפוי בצורה מדויקת:

  • GPR– מכ"מ בעל חיישנים חודרי קרקע, הפועל בטכנולוגיה אלקטרומגנטית לזיהוי תשתיות שאינן מוליכות.
  • מכ"מ אלקטרומגנטי לזיהוי מתכות ותשתיות מוליכות
  • מכשור מתקדם לאיתור זליגות בתשתיות חשמל
  • כלים הנדסיים ליניקת עפר בהיקפים נמוכים ותחת שליטה ובקרה בזמן אמת לניקוי מפגעים ולחשיפת אלמנטים המצויים במיקום בעל מגבלת נגישות, להסרת עפר בכמויות מדויקות, ללא צורך בעבודות חפירה, ללא סיכון וללא הרס.
  • משדרים לאיתור ולמיפוי תשתיות עומק המוחדרים באמצעות תשתיות צנרת.
  • טכנולוגיית GIS לאיסוף, ניתוח והדמיה של נתונים גיאוגרפיים, באמצעות תוכנת GIS לאחסון ולניהול כמות עצומה של נתונים, ניתוחי מידע מסוגים שונים, סימון צינורות, כבלים ונכסים תת-קרקעיים אחרים. נתונים אלה ניתנים להפניה גיאוגרפית ולקישור לקואורדינטות גיאוגרפיות, מה שמאפשר יצירת מפות מפורטות ומדויקות.
  • 3D- מידול למיפוי תשתיות תת קרקעיות- צרכי המיפוי לתשתיות תת קרקעיות, לא יקבלו מענה מיטבי באמצעות שיטות מיפוי דו-ממדיות מסורתיות, מה שהביא את פיתוחן של טכניקות מידול תלת-ממדיות. מידול תלת ממד כרוך ביצירת מודל תלת ממדי וירטואלי של התשתית התת קרקעית אשר מספק +הבנה מפורטת ומקיפה יותר של הפריסה, הממדים והמורכבויות של התשתית. טכנולוגיה זו יכולה לשמש למיפוי סוגים שונים של תשתיות תת קרקעיות, תוך ניתוח והצגת תמונה חזותית מדויקת הכוללת את היחסים המרחביים בין אלמנטים תת-קרקעיים שונים.


טכנולוגיות אלו מספקות ערך רב, כל אחת בפני עצמה, וערך אף מוגבר יותר, בשילוב בין המערכות והכלים על פי צורך, באמצעות מודד מוסמך ומנוסה, בעל ניסיון בעבודות מיפוי תשתיות קרקע למגוון סוגיהן.

התוצר הסופי

תוצרי המיפוי הסופי יימסרו למזמין לאחר עיבוד של כלל הנתונים על גבי תוכנות ייעודיות, והצגת המידע באופן חזותי ובצירוף קבצי נתונים מפורטים על גבי אמצעים דיגיטליים, ובאמצעות תיק נתונים מודפס ומפורט, לשימוש תכנוני, הנדסי ואדריכלי.

חברת גאוטופ מעמידה לרשות המגזר הציבורי, העסקי והפרטי מגוון סוגי שירותי מדידה ומיפויים בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, ביעילות, ברמת דיוק גבוהה, ובאמצעות צוות מודדים מוסמכים ומנוסים.

צרו איתנו קשר

פרויקטים אחרונים

שירותים נוספים
דילוג לתוכן